Małopolska wspiera cyfryzację młodych

Województwo małopolskie stało się prawdziwym zagłębiem informatycznym. Nic więc dziwnego, że właśnie stąd pochodzi największy odsetek uczestników konkursów informatycznych, nie tylko tych wojewódzkich, ale także ogólnopolskich. Prym wśród małopolskich inicjatyw wiedzie Kraków i to tutaj odbył się niedawny finał Małopolskiego Konkursu Informatycznego dla uczniów gimnazjów. Dlaczego Kraków i Małopolska? To tu prywatni sponsorzy najchętniej wspierają inicjatywy promujące talenty informatyczne i podejmują działania w zakresie pracy z uczniami.

Nie tak dawno rodzime media obiegła informacja o tym, że światowy gigant Amazon przejął gdyńską firmę IVONA Software, producenta syntezatora mowy Ivona. Firmę w 2001 roku założyli koledzy z Politechniki Gdańskiej – Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. Założyciele firmy podkreślali, że z takim wsparciem mają większe perspektywy rozwoju. To przykład z Trójmiasta, ale wkrótce podobne informacje będą płynąć z Małopolski.

W roku szkolnym 2012/13 Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty objęto ponad 90 przedsięwzięć edukacyjnych. Spora część z nich to konkursy przedmiotowe, w tym informatyczne. Prócz wsparcia jednostek oświatowych, coraz częściej biorą
w nich udział prywatne firmy, sponsorując nagrody, czy organizując prelekcje dla uczestników. To element szerszego zjawiska, które doskonale widać na przykładzie województwa małopolskiego – zagłębia firm informatycznych w kraju.
W poniedziałek 8 kwietnia br. w Katedrze Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się kolejna w tym roku uroczystość wręczenia nagród dla uczniów małopolskich szkół, którzy w rywalizacji konkursowej musieli zmierzyć się z zagadnieniami informatycznymi. Uczestnikami gali byli m.in., Małopolski Kurator Oświaty – Jacek Palczewski, Jan Pawłowski –Koordynator edukacji informatycznej oraz Dziekan Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH – prof. dr hab. Tadeusz Pisarkiewicz. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Kuratorium Oświaty pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Konkurs toczył się na trzech etapach – szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Ostatecznie z pośród 419 uczniów, laureatami tegorocznej edycji zostały 22 osoby. Dwa pierwsze miejsca zajęli ex aequo Rafał Kaszuba z Gimnazjum w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu oraz Tomasz Zawadzki Gimnazjum nr 21 w Krakowie, którzy w nagrodę otrzymali tablety Omega, marki należącej do krakowskiej spółki Platinet S.A. – sponsora głównych nagród.

To już kolejna inicjatywa wspierająca informatyzację szkół oraz rozwój młodych talentów
w Małopolsce. Niedawno, bo w marcu 2013 roku wystartował pilotaż projektu „Cyfrowa klasa”. Program prowadzony także przez Platinet S.A., jest realizowany wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie, gdzie przekazano 36 tabletów oraz sprzęt potrzebny do prowadzenia lekcji z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Na uroczystości wręczenia tabletów nie zabrakło znamienitych gości, w tym Prezydenta Miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego, Wiceprzewodniczącego Miasta Krakowa – Józefa Pilcha. Przekazanie sprzętu zbiegło się z jubileuszem 40-lecia Szkoły i przejściem placówki w nowy –  cyfrowy wymiar edukacji.

Podobne wydarzenia odbywają się w Małopolsce cyklicznie, choćby Międzyszkolny Festiwal Informatyczny „Projekt na szóstkę”, którego inicjatorem i organizatorem jest Zespół Szkół Łączności w Krakowie, a miejscem festiwalu po raz drugi Krakowski Park Technologiczny. Przez cały rok szkolny i akademicki w Krakowie odbywają się także konferencje dla nauczycieli, jak choćby marcowa konferencja „Współczesna edukacja – wielorakie perspektywy” na Uniwersytecie Pedagogicznym. Jej celem było promowanie kompleksowych rozwiązań dla szkół i placówek oświatowych, również w dziedzinie nowych technologii.
Fakt, że jest tylu młodych i zdolnych laureatów konkursów informatycznych niezwykle cieszy. Jeśli dziś zapewnimy im odpowiednie warunki, to oni w przyszłości będą budować nie tylko lokalny, ale także światowy rynek usług specjalistycznych, w tym wypadku informatyczny. Mamy przecież w Polsce jednych z najzdolniejszych informatyków na świecie, a jeśli są to osoby z naszego regionu, na pewno, jako krakowska firma, będziemy wspierać wszelkie inicjatywy podnoszące ich kwalifikacje – mówi Krzysztof Potok, prezes Platinet S.A. W kwietniu rozpoczął się kolejny konkurs Polskiego Towarzystwa Informatycznego dla młodzieży szkolnej – TIK TAK. O skali zjawiska niech świadczy fakt, iż
w ciągu trzech dni zgłosiło się 800 szkół i 21 tyś. uczniów z całego kraju.

Małopolska stara się stworzyć u siebie podwaliny pod rządowy program cyfryzacji szkół, chce motywować zarówno uczniów, jak i nauczycieli do podejmowania wyzwań wykraczających poza standardowy program nauczania. Wsparcie inicjatyw edukacyjno-informatycznych przez komercyjne firmy to jednak wciąż rzadkość, choć to jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie wykwalifikowanych zespołów, a także sposób na przyciągnięcie przyszłych studentów do małopolskich uczelni oraz budowę lokalnego rynku pracy. Firmy i instytucje, które to wiedzą, dbają o uczniów na wszystkich poziomach edukacji i wspierają projekty w każdej kategorii wiekowej.

DOWNLOAD

007
cover
VGCSP_low-res (5)
cover


Contact US

Company:      

Name*:      

Surname*:      

Office status:      

Your E-mail*:      

Department*:      

Write your message:      

Upload attachment (max 1MB):      

Upload attachment 1 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 2 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 3 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 4(max 1MB):       [remove]

Upload attachment 5 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 6 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 7 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 8 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 9 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 10 (max 1MB):       [remove]

      *Required fields

 

I hereby agree to the processing of the following personal information for marketing and trading purposes, in particularly I agree to receiving trading and informational materials via email.