Pierwsza „Cyfrowa klasa” w Małopolsce będzie działać w chmurze

Rozpoczął się pilotaż programu „Cyfrowa klasa” w Małopolsce. W piątek 8 marca br. na uroczystości jubileuszu 40-lecia Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie przekazano 36 tabletów oraz akcesoria niezbędne do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Początkowo program obejmie 27 uczniów klasy IV oraz 9 nauczycieli, ale organizator projektu – Platinet S.A. nie wyklucza włączenia kolejnych klas w następnych latach. „Cyfrowa klasa” będzie pracować w chmurze i na Androidzie.

O przygotowaniach do projektu „Cyfrowa klasa” mówiono jeszcze w grudniu 2012 roku, podczas zorganizowanej przez Platinet S.A. konferencji prasowej ”Nowy wymiar cyfrowej rozrywki i edukacji”, ale dokładna data startu była utrzymywana w tajemnicy. W tym czasie trwały szkolenia nauczycieli i prace nad dostosowaniem urządzeń do pracy z maluchami. Przyszedł jednak czas, aby do programu włączyć także uczniów i przeprowadzić pierwsze lekcje. Po rozmowach z dyrekcją szkoły wytypowano klasę, w której prowadzone będą lekcje w nowym wydaniu. Od poniedziałku 11 marca 2013 uczniowie klasy IVa z krakowskiej podstawówki nr 85 będą korzystać z tabletów na zajęciach Języka polskiego, Historii, Zajęć technicznych i komputerowych, J. angielskiego, Przyrody, Matematyki, Plastyki i Muzyki. Początkowo uczniowie będą wykonywać proste ćwiczenia, z czasem jednak planowane są lekcje z tabletami w pełnym wymiarze godzin, po 45 min.

Przekazanie sprzętu nieprzypadkowo zorganizowano w dniu obchodów 40-lecia szkoły. Jubileusz to nie tylko ważny moment w historii placówki, ale i świetna okazja, aby w towarzystwie zaproszonych gości, m.in. Prezydenta Miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego, wprowadzić szkołę w nowy wymiar kształcenia. Projekt zakłada, aby pilotażowa klasa stanowiła w pełni zintegrowany system informatyczno-edukacyjny moderowany przez nauczyciela i wykorzystywała sprzęt już dostępny w szkole, m.in. tablice interaktywne oraz zasoby www.

Android w chmurze

Cyfrowa klasa” będzie działać w środowisku Android – systemie znanym z tabletów i smartfonów oraz w chmurze. O wyborze Androida zadecydowała przede wszystkim wysoka intuicyjność i łatwość obsługi, zwłaszcza że program obejmuje młodszych uczniów. Dodatkowym atutem jest także wybór dostępnych aplikacji, nie tylko edukacyjnych. Wiele z nich jest darmowa i gotowa do wykorzystania, co znacznie obniża koszt uruchomienia programu w kolejnych placówkach. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą także korzystać z pracy w chmurze. Wszyscy uczestnicy projektu posiadają konta na Dysku Google, dającym możliwość wymiany plików i korzystania z nich na urządzeniach opartych o inny system operacyjny. Dzięki takiemu rozwiązaniu uczeń będzie mógł odrobić lekcje na domowym laptopie i przesłać swoją pracę od razu na konta nauczycieli – plik będzie odstępny natychmiast na tablecie lub komputerze odbiorcy. Połączenie tych dwóch elementów otwiera także zupełnie nowe możliwości pracy na lekcji, zapewnia łatwą obsługę i natychmiastową wymianę informacji. Oczywiście wszystkie sale, gdzie odbywać będą się lekcje posiadają sieć WiFi.

Najważniejsze cele, jakie stawia sobie organizator „Cyfrowej klasy” to jednak odciążenie domowych budżetów i plecaków dzieci. Wydatek ponad 600 zł na coroczną wyprawkę szkolną i prawie 7 kg książek na plecach dziecka to według Platinet S.A. znacznie za dużo, kiedy na wyciagnięcie ręki są możliwości rzucające zupełnie nowe światło na proces kształcenia w polskich szkołach. E-booki, multibooki, aplikacje edukacyjne, zasoby www, interaktywne formy zajęć, ciekawe i angażujące połączenie obrazu, dźwięku i tekstu otwierają zupełnie nową drogę w sposobie myślenia o edukacji, na każdym jej etapie. Zarówno nauczyciele, jak i organizator wierzą, że wzajemne zaangażowanie, wymiana wiedzy i doświadczeń przyniosą pożądany efekt, a kolejne projekty będą startować w całej Polsce. Pierwszy etap projektu potrwa do końca roku szkolnego, po wakacjach uczniowie zabiorą tabletu do klasy V.

DOWNLOAD

PMGC10A_3
VGCMO+VGTMO_low-res
IFA_2019_banner_EN
IFA_2018_mailing_EN


Contact US

Company:      

Name*:      

Surname*:      

Office status:      

Your E-mail*:      

Department*:      

Write your message:      

Upload attachment (max 1MB):      

Upload attachment 1 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 2 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 3 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 4(max 1MB):       [remove]

Upload attachment 5 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 6 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 7 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 8 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 9 (max 1MB):       [remove]

Upload attachment 10 (max 1MB):       [remove]

      *Required fields

 

I hereby agree to the processing of the following personal information for marketing and trading purposes, in particularly I agree to receiving trading and informational materials via email.